Zpronevěrou peněz z dražeb Českých drah se začne zabývat soud

31.01.2017 12:11

- Zpronevěrou skoro 70 milionů korun z dražeb Českých drah, ze které jsou obžalovaní dva bývalí představitelé zkrachovalé dražební společnosti Clanroy, se začne příští týden zabývat pražský městský soud. Bývalému šéfovi společnosti Milanu Kremelovi a jedinému členu představenstva Miroslavu Posekanému hrozí až desetiletý trest. Muži podle státních zástupců použili peníze z dražeb na provoz společnosti.

Podle obžaloby Kremel od května do listopadu 2013 jako předseda představenstva nepřevedl ve skoro 50 případech peníze z dražeb na účty Českých drah a místo toho z nich financoval chod společnosti. České dráhy tak nedostaly například 6,2 milionu korun za nemovitosti na pražských Vinohradech nebo 6,7 milionu za nemovitosti v Pardubicích. Celkem podle spisu Kremel nevyplatil skoro 60 milionů korun.

Posekaný je viněn z toho, že od listopadu do prosince stejného roku nepřevedl peníze Českým drahám v devíti případech. Způsobil tak podle obžaloby škodu přes osm milionů korun.

Firma Clanroy v minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem. Než se na konci roku 2013 dostala do insolvence, patřila k předním dražebním firmám v Česku.

Kremel byl už v listopadu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za zpronevěru 55 milionů korun státního podniku Lesy ČR. I v tomto případě podle státní zástupkyně použil peníze na chod dražební společnosti. Soud případ projednával od roku 2014, Kremel se totiž nějakou dobu skrýval v zahraničí. V březnu byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka.

Kremel v tomto případě vinu nepopřel, nechápe ale, proč byl v kauze obviněn pouze on. "Jistou část viny mi upřít nejde, ale sám za to nemůžu," řekl v listopadu soudu. Jeho obhájkyně uvedla, že si prý neuvědomil veškeré povinnosti vyplývající z funkce předsedy představenstva. Dříve Kremel zaslal soudu dopis, kde uvedl, že byl do firmy nastrčen jako tzv. bílý kůň.

Zdroj: čtk