Zrychlení spojení Praha – Mladá Boleslav

12.10.2020 11:49

práva železnic pokročila v plánech na výrazné zrychlení spojení Prahy a Mladé Boleslavi a současně lepšímu zásobování automobilky Škody Auto vlaky.

Po nedávno vypsané soutěži na Všejanskou spojku začala hledat projektanta na takzvanou Bezděčínskou spojku. Ta má díky trasování podél dálnice D10 zrychlit přístup do centra Mladé Boleslavi i Škody Auto. Součástí bude i nová stanice Mladá Boleslav východ. Odhadovaná cena zakázky je 55,6 milionu korun.

Projekt zahrnuje novostavbu dvoukolejné trati, která propojí výhybnu Bezděčín na trati 071 se stanicí Mladá Boleslav město na trati 064. Obsahem stavby je také nová stanice Mladá Boleslav východ a rekonstrukce části výhybny Bezděčín.

Stát se k vybudování Bezděčínské spojky zavázal v memorandu se Škodou Auto. Přivede nákladní dopravuod Nymburka přímo k vlečkovému areálu Škody Auto, vlaky nebudou muset jet sklonově náročnou zajížďkou přes hlavní nádraží. Trať do Nymburka bude elektrizována, součástí bude evropský zabezpečovač ETCS.

 

Trasa spojky začíná za Nepřevázkou, kde vede mezi dálnicí D10 a vrchem Chlum, nová železnice zaústí ke stávající trati z Mladé Boleslavi do Staré Paky u nákupního centra Olympia.

Zdroj: Doprava